V hokejovom svete žijú legendy, ktoré spojili celú kariéru s jediným klubom. Predstavujeme 11 najvernejších hokejových legiend.
Nicklas Lidström, Detroit Red Wings
Legendárny švédsky obranca spojil svoje 20-ročné pôsobenie v najprestížnejšej hokejovej lige sveta s jediným tímom, Detroitom Red Wings. V drese „červených krídel“ odohral 1564 zápasov v základnej časti a k nim pridal 263 zápasov v play-off. Dlhé roky pôsobil v tejto organizácii ako asistent kapitána Steva Yzermana a po jeho odchode nosil v závere kariéry 6 rokov kapitánske „céčko“. Okrem úspechov s Red Wings si dvanásťkrát zahral v All-Star zápase NHL a sedemkrát bol zvolený za najlepšieho obrancu zámorskej NHL.
Stan Mikita, Chicago Blackhawks
Rodený Slovák zasvätil celú svoju úctyhodnú kariéru „čiernym jastrabom“. Okrem víťazstva v Stanleyho pohári získal aj mnoho individuálnych ocenení. Medzi najvýznamnejšie patria Hart Trophy (1967 a 1968) a Art Ross Trophy (1964, 1965, 1967 a 1968). Jeho vernosť vyzdvihuje fakt, že okrem neho odohrali viac zápasov za jeden tím iba traja hráči. Meno „vernej legendy“ Stana Mikitu nesie zimný štadión v Ružomberku.
Kariéru začínal na konci 80-tych rokov minulého storočia u predchodcu „lavín“ v tíme Québec Nordiques. Po presťahovaní klubu do amerického mesta Denver v štáte Colorado sa stal prvým kapitánom tímu, a hneď v prvej sezóne ho doviedol k vytúženému hokejovému grálu. K rovnakému úspechu priviedol „lavíny“ aj v roku 2001. Pýšiť sa môže aj úspechmi v drese „javorového listu“. V roku 1994 sa stal s národným tímom majstrom sveta a o 8 rokov pridal aj zlato z olympiády v Salt Lake City, čím sa zaradil do takzvaného Triple Gold Clubu.
Steve Yzerman, Detroit Red Wings
Člen slávnej detroitskej enklávy, s ktorou dokázal trikrát vyhrať Stanley Cup ako hráč a raz sa mu to podarilo aj ako členovi vedenia tímu. Za svoju dlhoročnú kariéru, pri ktorej ho zväčša zdobilo kapitánske „céčko“, odohral za Detroit v základnej časti 1514 zápasov s priemerom viac ako bod na zápas. Celkovo desaťkrát sa zúčastnil prestížneho zápasu hviezd. Jeho legendárna „19-tka“ dnes visí pod stropom Joe Louis Areny ako zaslúžená pocta a spomienka na pána kapitána a srdciara.
Gilbert Perreault, Buffalo Sabres
Celých 17 sezón strávených v NHL obetoval Buffalu Sabres. V tomto klube je dodnes držiteľom mnohých rekordov. Najväčší úspech jeho dlhej kariéry prišiel už na začiatku, keď v roku 1971 získal ocenenie pre najlepšieho nováčika. Okrem toho patrí medzi skupinu hráčov, ktorá dosiahla v profilige 500 gólov, čím sa zaradil nielen medzi legendy klubu, ale aj celej NHL.
Bobby Clarke, Philadelphia Flyers
Rodák z mesta Flin Flon v kanadskej provincii Manitoba prežil svoj profesionálny hokejový život v tíme Philadelphie. Okrem skvelého útočného umu sa prezentoval aj zodpovednou hrou v zadných radoch, za čo bol odmenený v roku 1983 cenou pre najlepšie brániaceho útočníka danej sezóny. Jeho meno je tiež navždy zapísané na Stanley Cupe, keď so svojím dlhoročným chlebodarcom triumfoval v rokoch 1974 a 1975. Pri druhom zisku bol vyhlásený za najužitočnejšieho hráča. Jeho oddanosť klubu a hokeju povyšuje fakt, že okrem súperov na ľade bojoval s cukrovkou.
Denis Potvin, New York Islanders
Bývalý veľmi ofenzívne ladený obranca a člen zlatej generácie Islanders, ktorý získal štyri Stanley Cupy, a to štyrikrát v rade. Potvin sa stal prvým obrancom, ktorý pokoril hranicu 1000 kanadských bodov. Na konci kariéry bol v historickom bodovaní obrancov na prvom mieste, momentálne okupuje siedmu priečku.
Mario Lemieux, Pittsburgh Penguins
Legendárny „Super Mario“ doviedol ako kapitán Pittsburgh k prvému Stanley Cupu v takmer 25-ročnej histórii v roku 1991. O rok veľký úspech zopakovali. V historickom bodovaní patrí Mariovi aktuálna 8.priečka. O jeho veľkosti však vypovedá, že na svojich 1723 bodov potreboval iba 915 zápasov a lepší priemer v štatistike bodov na zápas drží iba rekordér Wayne Gretzky. O fakte ako veľmi sa približoval legendárnej „Great One“ svedčí aj sezóna 1988/89 keď dokázal nazbierať neuveriteľných 199 bodov. Jeho veľkosť najlepšie vystihujú slová inej hokejovej legendy Bobbyho Orra: „Hráčov ako Lemieux nemôžete nahradiť“.
Mike Bossy, New York Islanders
Člen hokejovej siene slávy a jeden z hlavných strojcov najväčších úspechov tímu z Long Islandu. V najprestížnejšej hokejovej súťaži sveta síce strávil iba 10 sezón, ale počas nich priviedol svoj tím k dovedna štyrom Stanley Cupom. Ako jediný hráč histórie pritom strelil gól zaručujúci Stanley Cup dva roky po sebe, a to v rokoch 1982 a 1983. V roku 1983 sa navyše stal hráčom, ktorý ako jediný zaznamenal 4 víťazné góly v nejakej sérii play off, jednalo sa o finále konferencie. S priemerom 1,5 bodu na zápas mu navyše v tejto štatistike dlhodobo patrí tretie miesto.
Mike Richter, New York Rangers
Nestáva sa veru často, aby brankár odchytal celú kariéru za jeden tím, ale Mikeovi Richterovi sa to podarilo. Jeden z najznámejších amerických brankárov histórie pôsobil v organizácii „jazdcov“ od roku 1989 až do roku 2003. V roku 1994 navyše doviedol tím z Manhattanu k ich doposiaľ poslednému Stanley Cupu. Vo svojej vitríne má tiež striebornú medailu z olympiády v Salt Lake City. Iba jeden ďalší brankár, ktorý dosiahol aspoň 300 víťazstiev, odohral celú kariéru v v jedinom tíme, bol to kanadský góman Turk Broda.
Valerij Charlamov, CSKA Moskva
Na záver rebríčka tu máme jedného zástupcu, ktorého kariéra sa nespája so zámorím. Valerij Charlamov, člen obávanej formácie v armádnom klube z Moskvy aj v reprezentácii Sovietskeho zväzu, v zložení Michajlov-Petrov-Charlamov. Charlamov patrí k najväčším legendám ruského športu. Život talentovaného hokejistu a nezlomného bojovníka predčasne vyhasol v roku 1981 pri autonehode. V čase spomenutej nehody mal iba 33 rokov. Jeho meno nesie jedna z divízii nadnárodne hokejovej súťaže KHL.
• 4 zaujímavosti o hokeji na olympiáde
• 7 hviezd, ktoré si nezahrajú v NHL All-Star Game