Od Vengloša po Kozáka: 12 trénerov slovenských futbalistov

Slovenská futbalová reprezentácia zažíva historický najúspešnejší vstup do kvalifikácie na veľký turnaj, akým budú ME 2016. Lodivod Ján Kozák vytvoril správnu chémiu, máme potrebný kúsok šťastia, ideme od zápasu k zápasu, hráme ako jeden muž, vychádzame zo zabezpečenej obrany. Tentoraz to nie sú len otrepané frázy, ale aj pravda. Tréner Kozák má zatiaľ jednu z najlepších bilancií spomedzi 12 trénerov, ktorí mali česť viesť chlapcov spod Tatier. Kto všetko trénoval slovenské „áčko“?

Jozef Vengloš, 1993-1995

bilancia: 5 – 4 – 7

Veľká osobnosť československého i slovenského futbalu a medzinárodne najuznávanejší tréner spod Tatier. Je držiteľom najvyššieho futbalového ocenenia od FIFA „Order of Merit“. Československo viedol na viacerých veľkých turnajoch, pričom k slávnemu triumfu na ME 1976 prispel ako asistent trénera. Po rozdelení Československa sa stal prvým trénerom slovenského národného tímu. Viedol aj reprezentácie Austrálie, Malajzie a Ománu, alebo kluby ako Sporting Lisabon, Fenerbahce Istanbul, Celtic Glasgow či Aston Villa. Stal sa prvým trénerom z kontinentu v najvyššej anglickej súťaži.

Jozef Vengloš (zivot.azet.sk)Jozef Jankech, 1995-1998

bilancia: 18 – 6 – 10

Ďalší skúsený matador a svetobežník slovenského futbalu. Okrem mnohých slovenských klubov trénoval na Cypre, v Malajzii, Katare a viedol tiež reprezentačný výber Maldív. Po ich triumfe v Pohári južnej Ázie mu chceli v hlavnom meste postaviť sochu. Zaujímavosťou je, že počas kariéry síce nikdy nezískal titul, ale ani nikdy nezostúpil do nižšej súťaže.

Jozef Jankech (skslovan.com)Dušan Radolský, 1998 (dočasný tréner)

Trénoval mnohé mužstvá na Slovensku i v Česku. Najviac sa „preslávil“ pri práci so slovenskou reprezentáciou do 21 rokov, s ktorou sa kvalifikoval na ME, kde obsadili štvrté miesto a následne sa zúčastnili olympijských hier v Sydney 2000. Meno si spravil aj v Poľsku, kde doviedol Groclin k historicky prvému triumfu v domácom pohári.

bilancia: 0 – 0 – 1

Dušan Radolský (eurosport.onet.pl)Dušan Galis, 1999, 2004 – 2006

Jeho prvé pôsobenie pri reprezentačnom kormidle trvalo iba pár týždňov, pretože sa vzdal pozície po opätovnom zvolení Františka Laurinca za prezidenta SFZ. Počas druhej reprezentačnej zastávky priviedol našich chlapcov do baráže o postup na MS 2006, kde sme vypadli na kopačkách Španielov. Galis je v súčasnosti politikom a poslancom NR SR.

bilancia: 12 – 12 – 7

Dušan Galis (ceskatelevize.cz)Jozef Adamec, 1999 – 2001

Legendárny „Hatrlo“ patril k najlepším strelcom v Československu, päťkrát sa stal kráľom kanonierov. Ako hráč získal sedem majstrovských titulov (5x Trnava, 2x Dukla Praha) a s „andelmi“ sa dostal aj do semifinále Európskeho pohára majstrov 1969. Preslávil sa tiež tým, že ako jeden z pár hráčov na svete strelil tri góly Brazílii. Viackrát ukázal svoju výbušnú povahu, či už v pozitívnom alebo negatívnom svetle. Stále si rád zahrá aspoň pár minút za starých pánov.

bilancia: 13 – 11 – 10

Jozef Adamec (pravda.sk)Anton Dragúň, 1999 (dočasný tréner)

Post hlavného kormidelníka zastával iba na jednom výjazde v Strednej a Južnej Amerike, na ktorý neodletel Jozef Adamec pre zdravotné problémy.

bilancia: 1 – 0 – 3

Anton Dragúň (fortunaliga.sk)Ladislav Jurkemik, 2002 – 2003

Juniorský majster Európy 1972, majster Európy 1976 a bronzový z ME 1980. Má trénerské skúsenosti zo Slovenska, Česka a Rakúska.

bilancia: 6 – 5 – 8

Ladislav Jurkemik (futbalsfz.sk)Ján Kocian, 2006 – 2008

Slovenskú reprezentáciu prevzal ako tréner s dobrým menom a bohatými skúsenosťami z Nemecka, predtým robil asistenta aj Jozefovi Venglošovi. Žiaľ, reprezentácia zažila pod jeho vedením kritické časy. Z tohto obdobia máme najhoršiu bilanciu, iba 0,82 získaného bodu na jeden zápas. V súčasnosti pôsobí v Poľsku.

bilancia: 3 – 5 – 9

Ján Kocian (football.pl)Vladimír Weiss st., 2008 – 2012

Trénerské meno si spravil s Artmediou Petržalka v Lige majstrov 2005/06, keď získali v skupine šesť bodov a siahali na postup do vyraďovacej fázy. Následne viedol FK Saturn Moskovská oblasť a do Ruska priviedol viacerých slovenských futbalistov. Slovenskú reprezentáciu prevzal v roku 2008 a priviedol ju k dosiaľ najväčším úspechom. Na MS 2010 sme sa dostali do osemfinále, potom čo sme v skupine porazili úradujúcich majstrov sveta Talianov 3:2. Weiss sa stal kontroverzným za niektoré jeho mediálne vyjadrenia a pre zverejnenie výšky jeho platu. Patrí však k našim najúspešnejším futbalovým trénerom a momentálne vedie tím Kairat Almaty v Kazachstane.

bilancia: 16 – 8 – 16

Vladimír Weiss (uefa.com)Michal Hipp, 2012 (dočasný tréner)

bilancia: 1 – 0 – 0

Michal Hipp a Stanislav Griga, 2012 – 2013

Experiment s dvoma rovnocennými lodivodmi nevyšiel. Počas ich šéfovania sme mali jednu z najhorších bilancií a predviedli sme viaceré zakopnutia s outsidermi. Michal Hipp momentálne vedie Nitru.

bilancia: 3 – 4 – 5

Michal Hipp a Stanislav Griga ako dvaja hlavní tréneri (pluska.sk)Ján Kozák, 2013 – súčasnosť

Tretí z ME 1980, najlepší hráč v ČSSR za rok 1981, účastník MS 1982. Ako tréner priviedol Košice k dvom majstrovským titulom a k jednému triumfu v Slovenskom pohári. Dotlačil ich k účasti v základnej skupine Ligy majstrov 1997/98, čo sa im podarilo ako prvému slovenskému tímu. V minulosti mal viaceré disciplinárne problémy, ale vyzerá to tak, že momentálne už využíva svoju energiu maximálne v prospech mužstva. Úvodné duely s reprezentáciou neboli práve vydarené, najviac zahanbila remíza s trpaslíkom z Gibraltáru v pomere 0:0. Slováci sa ale pod taktovkou Kozáka pozviechali a dostali sa na víťaznú vlnu. Vyhrali posledných päť zápasov a sú na čele C-skupiny v kvalifikácii o postup na ME 2016.

bilancia: 9 – 3 – 3

Ján Kozák prežíva zápas naplno (sefutbol.com)Súvisiace články

• MAPA slovenských futbalistov vo svete

• TOP 5 futbalových stopérov

Komentáre

Pin It