Striedania – magická moc trénerov na MS v Brazílii

Kedysi sa hrávalo na futbalových šampionátoch bez možnosti taktického striedania, čo sa výrazne zmenilo až na MS 1970 v Mexiku. Teraz majú tréneri k dispozícii tri vzácne možnosti na výrazné zasiahnutie do priebehu stretnutia. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) dokonca uvažuje o zavedení štvrtého striedania v predĺžení či pri zranení hráča. Futbalisti z lavičky náhradníkov sú pritom často kľúčovými postavami, veď v Brazílii zaznamenali doteraz takmer 20 % gólov.

Striedania sú v zápasoch kľúčové (jewelrytraderesources.com)

Píše sa rok 1970 a Mexičan Juan Ignacio Basaguren sa raduje zo štvrtého gólu v sieti Salvádoru (4:0), ktorý zaznamenal v 83. minúte duelu, iba sedem minút po príchode na trávnik. Stal sa historicky prvým striedajúcim hráčom na MS, ktorý strelil gól.

Na MS 1970 v Mexiku dostali totiž tímy novú možnosť dvoch striedaní. Zaujímavosťou je, že družstvá to často využili iba z polovice, no a párkrát sa stalo, že tréner nevystriedal nikoho. Príkladom je aj finálový zápas tohto pamätného šampionátu, keď Brazília zdolala Taliansko 4:1, i keď „kanárici“ nepostavili ani jedného náhradníka.

Dodajme, že spomínaný mexický šampionát dal futbalu aj používanie lopty Adidas na svetových šampionátoch, rozhodcovia dostali červenú a žltú kartu, no a prvýkrát sa vysielalo farebne do celého sveta. Navyše legendárny brazílsky virtuóz Pelé tu oslávil zisk rekordného tretieho titulu a stal sa „nesmrteľným“.

Pelé a lopta Adidas Telstar na MS 1970 (soccer.com)

Presuňme sa teraz z čias Pelého a z čias dvoch striedaní do súčasnej doby, v ktorej majú trénerskí mágovia k dispozícii tri striedania. Význam náhradníkov vo futbale oproti minulosti určite stúpol. Na MS v Brazílii 2014 je to podčiarknuté mnohými zraneniami a únavou hráčov zo základnej zostavy, k čomu prispieva dlhá sezóna i náročné juhoamerické klimatické podmienky.

Lavička náhradníkov je preto kľúčovou zložkou úspechu a potvrdzujú to aj najnovšie štatistiky. Pred poslednými ôsmymi duelmi svetového šampionátu sme videli zatiaľ 154 gólov, čo je už teraz viac ako na predchádzajúcich dvoch majstrovstvách sveta. Trasie sa aj rekord 171 gólov z MS 1998 vo Francúzsku. Ak si strelci v Brazílii udržia nasadené tempo 2,75 gólu na zápas, tak rekord v zostávajúcich ôsmych stretnutiach prekonajú.

Zo spomínaných 154 presných zásahov dosiahli striedajúci hráči dosiaľ už 29, čo predstavuje približne 19 % podiel. Donedávna rekordný 23-gólový nárez náhradníkov z MS 2006 je už teraz prekonaný, a to nás ešte čaká vyvrcholenie turnaja. Úlohu žolíkov z lavičky výborne splnili napríklad Nemec Miroslav Klose, Švajčiar Haris Seferovič, Portugalčan Silvestre Varela, Belgičan Romelu Lukaku či ďalší Nemec André Schürrle.

Robin Van Persie, náhradníci a tréner Van Gaal (yahoo.com)

Ale doterajším majstrom využitia sily lavičky je holandský kouč Louis Van Gaal, ktorého náhradníci strelili pred štvrťfinále už štyri góly. Proti Austrálii víťazný (3:2) Memphis Depay, proti Čile (2:0) Fer a Depay, no a v osemfinále s Mexikom (2:1) rozhodol o triumfe strelou z pokutového kopu striedajúci Huntelaar.

Ak bude pokračovať nastolený trend, tak môžeme očakávať aj v zostávajúcich ôsmych zápasoch MS 2014 „veľké kúsky“ od hráčov z lavičky. Silné lavičky dokazujú vyrovnanosť hráčov a ich schopnosť plného nasadenia za akýchkoľvek podmienok. Takže najbližšie určite pozorne sledujte štvrtého rozhodcu a čísla na tabuli nad jeho hlavou.

(rb)

zdroje: abcnews.com, dailymail.co.uk, fifa.com

Sportovky.sk – pikošky, kuriozity a zaujímavosti zo sveta športu

Komentáre

Pin It