Tenisové turnaje sa hrajú po celom svete, a preto aj moderné štadióny „bieleho športu“ vyrástli v rôznych krajinách. Poznáte TOP tenisové „svätostánky“?
Nezmestili sa do zoznamu: Smart Araneta Coliseum (Filipíny), Cullman-Heyman Tennis Centre (New Haven), Perth Arena (Perth, Hopman Cup), Am Rothenbaum (Hamburg), Armeets Arena (Sofia) atď.
10. Qi Zhong Stadium (Šanghaj)
Čína je veľká krajina, a preto potrebuje veľké tenisové štadióny. 🙂 Tento má nielenže kapacitu 15-tisíc divákov, ale aj zvláštny dizajn, zaťahovaciu strechu v tvare kvitnúcej magnólie.
9. Rod Laver Arena (Melbourne)
Tento moderný kurt otvorili v roku 1988 a odvtedy sa tu tiež hrajú najdôležitejšie duely prvého grandslamu Australian Open. Nazýva sa podľa trojnásobného víťaza austrálskeho grandslamu Roda Lavera. Má kapacitu necelých 15-tisíc fanúšikov a k dispozícii je zaťahovacia strecha.
8. National Tennis Centre (Peking)
Dejisko tenisových bitiek na LOH 2008 i paralympiáde. Hlavný kurt má kapacitu 15-tisíc divákov a nechýba zaťahovacia strecha.
Holandsko sa môže pochváliť jedným z najlepších kurtov na tenis. Túto arénu otvorili už v roku 1951 a má kapacitu takmer 16-tisíc ľudí. Každoročne sa tu koná ATP turnaj.
6. Indian Wells Tennis Garden (Kalifornia)
Druhý najväčší špecializovaný tenisový dvorec na svete s kapacitou 16 100 divákov. Otvorili ho na začiatku nového milénia v roku 2000. Okrem významných tenisových turnajov už poskytol priestor i významných umelcom ako The Eagles či The Who.
5. Sinan Erdem Dome (Istanbul)
Multifunkčná aréna so sídlom v európskej časti Istanbulu, jedna z najväčších v Európe. Pre tenisové súboje je kapacita 16 647 divákov.
Multifunkčná hala, ktorá sa využíva na basketbal, hokej, tenis, koncerty, konferencie i výstavy. Stavba sa začala v roku 2003 a otvorenie prebehlo v roku 2007. Hostila už súťaže LOH 2012 i paralympiády, no a od roku 2009 sa tu koná turnaj majstrov ATP. Názov arény je odvodený od sponzora – známej telekomunikačnej spoločnosti. Kapacita na tenis je vraj 17 500 divákov.
3. Court Philippe Chartier (Paríž)
Postavený v roku 1928 a momentálne s kapacitou necelých 15-tisíc ľudí. Nazýva sa podľa Philippa Chartiera, bývalého tenistu, novinára i prezidenta Medzinárodnej tenisovej federácie, ktorý sa zaslúžil o návrat „bieleho športu“ do programu olympijských hier (LOH 1984 v Los Angeles). Povrch kurtu je vraj vytvorený z bieleho vápenca a iba na vrchu je vrstva prachu z červenej tehly.
2. Wimbledon Centre Court (Londýn)
Hlavný dvorec britského grandslamu Wimbledonu vyrástol na úroveň 15-tisíc divákov. Hralo sa tu aj počas Letných olympijských hier 2012. Špecialitami kurtu sú prémiový box pre domácu kráľovskú rodinu či tradičný trávnatý povrch, na ktorom sa hrá iba dva týždne v roku. Od roku 2009 je k dispozícii zaťahovacia strecha a nechýba ani technológia jastrabie oko. Dvorec bol zničený leteckým náletom počas druhej svetovej vojny. Našťastie, dnes sa tu odohrávajú už iba tenisové bitky a vojny.
1. Artur Ashe Stadium (New York)
Najväčší čisto tenisový dvorec na svete má kapacitu 23 771 divákov. Využíva sa ako hlavný kurt amerického grandslamu US Open a nazýva sa podľa prvého mužského víťaza Artura Asha. Otvorili ho v roku 1997 a jeho súčasťou je 90 apartmánov, päť reštaurácií a nechýba technológia jastrabie oko. Nevýhodou sú meniace sa poveternostné podmienky a nebezpečenstvo dažďa, keďže štadión je otvorený. Do konca roku 2017 by mala pribudnúť zaťahovacia strecha v hodnote asi 100 miliónov amerických dolárov. Na štadióne sa odohral aj historicky prvý vonkajší zápas profesionálneho basketbalu v roku 2008 medzi ženskými tímami z WNBA, no a výťažok zo vstupného smeroval na boj proti rakovine prsníka.
Súvisiace články
• 11 výrokov o jedinečnosti Rogera Federera
• VIDEO: 13 momentov, keď tenisti vybuchli