Box, kickbox, thajský box či MMA. Populárne ringové športy, ktoré ale obmedzujú bojovníkov všemožnými pravidlami. Jedinečnou výnimkou vo svete ringových súbojov je wrestling, ktorý poskytuje bojachtivým divákom všetko, po čom túžia.
Čo je wrestling?
Wrestling ponúka viac než ultimátny zápas. Bežné je skákanie na súpera z rohu ringu alebo používanie zbraní. Od plechových stoličiek, cez smetné koše, palice, rebríky či stoly. Toto zvýšené nebezpečenstvo si však vyžiadalo daň. Wrestleri nepodstupujú reálne súboje, pretože ich priebeh a výsledok je vopred určený.
Kreatívne tímy vytvárajú takzvané storylines (príbehy, zákulisné spory, provokácie, napádania mimo zápasov) a určujú charaktery zápasníkov (face-pozitívny alebo heel-záporný). Vznikne z toho pódiové stvárnenie akčného filmu, niekedy aj s komediálnymi či romantickými prvkami.
Čo je teda Wrestling? V pravom zmysle slova iba „pseudo šport“, respektíve športová zábava. Kombinácia športu a divadla. Lenže každý zápasník (herec) potrebuje skvelú kondíciu, schopnosť realistického a bezpečného prevedenia chvatov, herecký i rečnícky talent.
Wrestlingový zápas vytvárajú minimálne dvaja súperi. Naopak maximálny počet je obmedzený hádam len kapacitou a nosnosťou ringu, i keď ani to nemusí znamenať prekážku.
Najzákladnejším druhom zápasu je takzvaný Single match, v ktorom musí víťaz položiť súpera na lopatky, zaľahnúť ho a počkať na rozhodcovo odpočítanie do troch. Ďalším spôsobom je nasadiť súperovi páku a prinúť ho, aby sa vzdal poklepaním rukou. Koniec zápasu nasleduje i po diskvalifikácii niektorého zo zápasníkov alebo aj pri takzvanom countoute – ak rozhodca napočíta do desať pri pobyte bojovníka mimo ring.
Druhým tradičným druhom zápasu sú takzvané Tag Team matche, kde obvykle dvojčlenné alebo trojčlenné tímy bojujú proti sebe a partneri sa striedajú po tľapnutí si dlaňou vo vlastnom rohu. Prípustné sú aj Handicap matche, kde je na jednej strane tímová prevaha. V ringu sa môže stretnúť aj viacero borcov, kde každý bojuje sám za seba. Kombinácií je naozaj mnoho. Dokonca nezápasia iba muži, ale aj ženy.
Špeciálnu lahôdku pre divákov predstavujú zápasy bez pravidiel, respektíve bez diskvalifikácie. Vtedy sa používajú rôzne zbrane a do duelu môže zasiahnuť ktokoľvek. Tieto zápasy majú aj rôzne formy ukončenia. Nielen odpočítavanie či vzdanie sa, ale napríklad aj zavretie do sanitky či truhly, prelomenie stola alebo získanie opasku či kufríka zaveseného nad ringom pomocou rebríkov.
http://youtu.be/ugzrmZV_N-o
Wrestling vo svete
Veľká Británia, Nemecko, Japonsko, Mexiko, Kanada, no najmä USA. To sú bašty wrestlingu. Profesionálny wrestling združujú rôzne nezávislé (Indy) spoločnosti, ktoré sa však nezameriavajú na masového diváka. Najznámejšími mainstreamovými spoločnosťami sú WWE (World wrestling entertainment) a TNA (Total non-stop action).
Prvé husle hrá WWE, ktorá píše svoj príbeh už od roku 1952, kedy ju založili Roderick McMahon a Toots Mondt. Ešte aj dnes patrí rodine McMahonovcov. A ak poznáte mená či prezývky hercov ako Hulk Hogan, Dwayne „The Rock“ Johnson, Stone Cold Steve Austin či John Cena, tak ste na správnej adrese. Do sveta filmu prerazili práve vďaka kariéram vo WWE.
Jednotka medzi wrestlingovými spoločnosťami si zároveň uvedomuje, že dôležitou skupinou fanúšikov sú deti. Aj preto je súčasný wrestling menej drsný ako v minulosti a neobsahuje žiadnu krv. Deti si totiž skôr ako dospelí kúpia figúrku obľúbenca alebo oblečú pyžamo s wrestlerom.
Wrestlemania, sviatok všetkých wrestlerov a ich fanúšikov
Najveľkolepejšou udalosťou roka býva atraktívna Wrestlemania, ktorá sa obvykle koná poslednú marcovú alebo prvú aprílovú nedeľu. Navštevujú ju fanúšikovia z celého sveta. Z kapacitných dôvodov sa v modernej ére organizuje na obrovských štadiónoch pre americký futbal. V roku 2014 oslávila Wrestlemania okrúhle 30. výročie a na štadióne v New Orleans ju sledovalo vyše 75-tisíc divákov, plus ďalšie milióny ľudí pri televíznych obrazovkách.
VIDEO: Promo a zostrih k najlepšiemu zápasu v histórii Wrestlemanie (podľa wwe.com): Shawn Michaels vs. The Undertaker
http://youtu.be/gCHbbw8CcXg
Najväčšie hviezdy mainstreamového wrestlingu
Pri pohľade na najväčšie hviezdy wrestlingu zostaneme vo sfére WWE, keďže táto spoločnosť púta najväčšiu pozornosť a točia sa v nej najväčšie peniaze. Medzi najväčšie legendy dávnej éry patria Brunno Sammartino, Bob Backlund, André The Giant, Randy Savage, Ultimate Warrior, Rick Flair, Bret Hart a ďalší.
Postupne wrestleri prerazili aj do filmového priemyslu a zahrali si napríklad v snímkoch ako Spartakus, 300 či Krstný otec. Priekopníkom moderného wrestlingu z pohľadu biznisu je Hulk Hogan, známy aj z filmov ako Rocky III alebo Pestúnka. Hogan vyvolal v osemdesiatych rokoch v USA „Hulkamaniu“ a spoločne s Mr. T (mnohé filmy alebo seriál A-Tím) vyhrali aj hlavný ťahák prvej Wrestlemanie. WWE (vtedy WWF) dostala novú komerčnú tvár a Vince McMahon pochopil, že z WWE si môže urobiť obrovský biznis, ktorý robí dodnes.
Podobnú úlohu ako Hogan plnil na prelome tisícročí Dwayne Johnson, známejší pod prezývkou The Rock, ktorý sa naplno presadil v Hollywoode a dodnes nakrúca rôzne filmy (Kráľ Škorpión, Kráčajúca skala, Zúbková víla, Rýchlo a zbesilo, Vojak, Pot a Krv…). Pokojne ho môžeme nazvať masovo najznámejšou persónou, ktorej život je spätý s wrestlingom. Jeho najväčším rivalom bol Stone Cold Steve Austin (napríklad filmy Za mrežami či The Expendables).
Keď sa Dwayne Johnson začal naplno venovať filmom, Vince McMahon nutne potreboval novú tvár spoločnosti, ktorou sa stal a dodnes ňou je John Cena. Charakterizuje ho klišé označenie milovaný-nenávidený. Má obrovský počet fanúšikov – najmä z mladších ročníkov, pretože im ho WWE servíruje ako kladného superhrdinu, ktorý vždy porazí zlo. Americké deti ho milujú natoľko, že s jeho podobizňou alebo symbolmi sa spájajú rôzne až absurdné reklamné či propagačné materiály i suveníry. Naopak mnohým dospelým práve ultrakomerčná tvár Cenu nevonia.
VIDEO: Reklama Johna Cenu na ovsené vločky
http://youtu.be/uq0GY2jTSEs
Novodobá éra WWF, respektíve WWE, priniesla kvantum ďalších megahviezd ako Shawn Michaels, Triple H, Mick Foley, Kane, Kurt Angle, Jeff Hardy, Edge, Randy Orton, CM Punk či Daniel Bryan. Najväčšou žijúcou a stále poloaktívnou legendou wrestlingu ako takého je však chlapík menom Mark Calaway známy ako The Undertaker, ktorý svojmu temnému wrestlingovému charakteru podriadil celý súkromný i profesionálny život. Nikdy sa nepretŕčal v médiách a celkovo minimalizuje svoj kontakt s verejnosťou.
Najväčšiu legendu z neho robí úchvatná séria, keď zvíťazil 21-krát za sebou v zápasoch na Wrestlemanii. Mnoho fanúšikov sa domnievalo, že takzvaný Dead Man odíde do dôchodku bez premožiteľa na najväčšej akcii roka. Aprílová show im však vyrazila dych a slávny „hrobár“ odišiel ako porazený zo zápasu s bývalým UFC zápasníkom Brockom Lesnarom.
WWE pre slovenského diváka
Keďže wrestling je v Českej republike a na Slovensku stále iba minoritnou formou športovej zábavy, tak pre tunajšie televízie nejde o príliš lukratívny produkt. Ľady sa ale oproti minulosti výrazne pohli. Prvú vlnu divákov na Slovensku si WWE získala na prelome tisícročí, keď dnes neexistujúca TV3 vysielala šou Smackdown. Po krachu televízie nastalo dlhé obdobie bez wrestlingu.
V českom znení ho vzkriesil až Eurosport, najskôr vysielaním TNA. Neskôr presedlal na tradičnú WWE formou programu Clash Time, ktorý sa primárne vysiela každý pondelok na prvom programe, prípadne v stredu na stanici Eurosport 2. Často sa však stáva, že ustupuje populárnejším športom a Eurosport ho jednorázovo vyradí z vysielania.
Komentátori Michal Petrgál a Michal Škorpil sa snažia zábavnou formou zaujať dlhoročných fanúšikov, ale zároveň aj ľudí, ktorí sa o wrestling nezaujímajú. Na televízii Nova Sport si zase môžete pozrieť šou Smackdown, avšak so značným oneskorením jednotlivých dielov.
Wrestling nájdete aj na internete, ktorý ale nie je pre slovenského diváka príliš prajný. Nedávno spustený WWE Network si totiž môžu predplatiť iba užívatelia s americkou IP adresou. V druhom prípade – pri sledovaní alebo sťahovaní programov WWE z rôznych serverov zase riskujete konflikt so zákonom.
Ak Vás však naše rozprávanie o wrestlingu zaujalo, pozrite si už v stredu o 20.00 na Eurosporte 2 reprízu pondelkového programu Clash Time. V piatok o 23.10 Vám zase Nova Sport ponúkne Smackdown. Tak dovidenia pri wrestlingu, priatelia 🙂
Autor: Michal Klein, Editor: Rastislav Boris
Sportovky.sk